Biznes

Inwentaryzacja jako narzędzie logistyki magazynowej

Trudno wyobrazić sobie skuteczny, płynny i efektywny obieg towarów w magazynie, bez typowej tak zwanej inwentaryzacji. Ma ona miejsce wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z dowolnej wielkości magazynem (również w sklepach i marketach).

Czym jest inwentaryzacja?

Proces inwentaryzacji polega na ręcznym zliczeniu stanu rzeczywistego wszystkich lub wybranych towarów. Dzięki temu można je porównać ze stanem księgowym, a co za tym idzie – określić, czy mamy do czynienia z nadmiarem wybranych detali lub też z ich brakiem. Podczas większości inwentaryzacji dane na temat stanu towarów są zapisywane w systemie.

obsługa magazynów

Jak to się ma do polityki magazynowej?

Inwentaryzacja to bardzo złożony proces. Jeśli logistyka magazynowa funkcjonuje w danej jednostce na wysokim poziomie, to i inwentaryzacja przebiega wzorowo. Przykładem są nowoczesne systemy pozwalające wykorzystać potencjał czytników, kodów kreskowych a nawet złożonych serwerowni. Poza tym w nowoczesnym magazynie bardzo ważne jest odpowiednie ponumerowanie regałów, wraz z koniecznością przypisania dla nich odrębnych, zbiorczych kodów kreskowych (wraz ze stosownym miejscem w systemie). Dopiero dzięki temu inwentaryzacja – podobnie, jak i cała logistyka magazynowa – może funkcjonować na odpowiednim poziomie. Sprawdź ofertę https://logit.com.pl/logistyka-magazynowa-logit/.

Podsumowanie

Podstawą rzetelnej i efektywnej logistyki magazynowej są odpowiednio zaprojektowane systemy informatyczne, dzięki którym wszystkie procesy zachodzące w ramach tzw. polityki magazynowej, mogą zachodzić w pełni skutecznie. Logistykę należy traktować jako pewną całość, której częścią jest właśnie inwentaryzacja.