Sprzęt dla biur i gabinetów

Drukarka laserowa kolorowa czy atramentowa?

W sklepach zajmujących się sprzedażą sprzętów elektronicznych można dostać różnego typu urządzenia drukujące, które różnią się wyglądem, funkcjonalnością i oczywiście ceną. Jeszcze kilkanaście lat temu prym wiodły drukarki atramentowe, ale obecnie są one coraz bardziej wypierane przed modele laserowe. Oczywiście są one znacznie droższe, ale na ich korzyść przemawia szereg zalet typu lepsza jakość i trwałość wydruków czy szybkość drukowania. Nasuwa się wobec tego pytanie, które rozwiązanie będzie dla konkretnej osoby lepsze? W celu podjęcia właściwej decyzji należy najpierw poznać zalety i wady obu typu drukarek.

Drukarka laserowa kolorowa – zalety i wady tego urządzenia

W celu określenia tego, które urządzenie drukujące będzie najbardziej opłacalnym wyborem, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Najważniejszymi z nich są szybkość wydruku w zależności od zapotrzebowania użytkownika. Znaczenie ma nie tylko szybkość, ale także jakość wydruków. W przypadku drukarki laserowej kolorowej można liczyć na szybszą pracę i wysokiej jakości wydruki. Kolejną kwestią są koszty materiałów eksploatacyjnych, które nie mogą przekraczać ceny zakupu nowego urządzenia.

Zaletami drukarki laserowej są szybki wydruk i duża wydajność oraz stosunkowo nieduże koszty eksploatacyjne i gwarancja bardzo dobre jakości wydruków dokumentów. Wadą tego urządzenia jest niestety wysoka cena zakupu. Minusem jest także niemożliwość drukowania w kolorze w przypadku modelu monochromatycznego.

Plusy i minusy drukarek atramentowych

Drukarki atramentowe nadal cieszą się sporą popularnością na rynku, chociaż są coraz bardziej wypierane przez modele laserowe. Na ich niekorzyść przemawiają spore koszty eksploatacji i głośniejsza praca. W przypadku tanich modeli trzeba liczyć się z głośną pracą i powolnym wydrukiem. Jakość wydruków także jest gorsza, szczególnie w przypadku nieoryginalnych tuszy. Drukarki atramentowe są jednak stosunkowo tanie i można za ich pomocą drukować zdjęcia. Ich gabaryty także są mniejsze, a wydruk kolorowy nie obciąża budżetu.